درباره شهرکلگری

0
4335

درباره کلگری

کلگری شهری در استان آلبرتای کانادا است که در حدود 80 کیلومتری شرق رشته کوه های راکی قرار گرفته و رودخانه بو

(Bow River)

را احاطه کرده است. این شهر در منطقه موسوم به Prairies یا چمنزار در کانادا واقع شده که بیشتر زمین های این منطقه مسطح و حاصلخیز می باشند و برای کشاورزی ایده آل هستند. همچنین این مناطق، غنی از منابع انرژی و مواد معدنی می باشند به طوری که کلگری پایتخت نفتی کانادا محسوب می شود. کلگری با جمعیت 1.2 میلیون نفری، بزرگ ترین شهر آلبرتا و پنجمین شهر بزرگ در کاناداست. مهم‌ ترین دانشگاه در شهر کلگری، دانشگاه کلگری نام دارد.

طبق نظرسنجی هفته نامه معتبر اکونومیست، کلگری در میان 5 شهر برتر برای زندگی در روی زمین قرار دارد. این کشور دارای بالاترین میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) در سرتاسر کانادا است و در میان شهرهای برتر از نظر کیفیت زندگی رتبه بندی شده است. کلگری امسال توانست با پشت سر گذاشتن دیگر شهرهای کانادا، جایگاه سوم بهترین شهرهای جهان از نظر یافتن کار را به دست آورد.

پنج دلیل برای زندگی در کلگری

با توجه به اینکه مراسم سوارکاری Stampede در کلگری بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد، این شهر غربی کانادا در رده بندی  Economist Intelligence Unit از نظر قابلیت زندگی موقعیت بالایی را کسب نموده است. در میان جاذبه های گوناگون این شهر، فرصت های فراوانی برای مشتاقان ورزش های زمستانی وجود دارد.

کیفیت زندگی مناسب

کلگری توسط مجله Economist Intelligence Unit به عنوان چهارمین شهر برتر دنیا برای زندگی و برترین شهر در آمریکای شمالی در سال 2018 معرفی شده است و از نظر معیارهای ثبات، مراقبت های بهداشتی، امکانات آموزشی و زیرساخت ها نمره کامل را بدست آورده است. کیفیت ارتباطات بین‌ المللی آن، در میان شاخص هایی بود که در رده آخر بررسی قرار داشت. کلگری دارای پروازهای مستقیم به سایر نقاط کانادا و مقاصد بین المللی از جمله نیویورک، لس آنجلس، لندن، آمستردام، فرانکفورت، پکن و توکیو است.پنج دلیل برای زندگی در کلگری

جاذبه های طبیعی

شهر کلگری در استان آلبرتا قرار گرفته و با یک رانندگی سه ساعته از مرکز استان یعنی ادمونتون به سمت جنوب، به کلگری می رسید. همچنین کلگری فقط 90 دقیقه با اتومبیل تا پارک ملی Banff فاصله دارد که بخشی از پارک های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در رشته کوه های راکی (Rocky) کانادا است. این پارک خوش منظره 3 پیست اسکی دارد و بیش از 1،600 کیلومتر مسیرهای پیاده روی برای کوهنوردی دارد.

ورزش های زمستانی

ساکنان کلگری نیازی به ترک شهر برای رسیدن به دامنه کوه ندارند. مجموعه WinSport در پارک المپیک کانادا که میزبان بازی های المپیک سال 1988 بوده، انجام فعالیت های ورزشی از جمله اسکی، اسنوبورد، سورتمه سواری روی یخ، و اسکیت روی یخ را امکان پذیر ساخته است.

این شهر همچنین دارای هفت پیست روباز اسکیت روی یخ است که معمولا از اواسط دسامبر تا فوریه باز می شوند و علاوه بر آنها، 20 تپه برای سورتمه سواری و سر خوردن روی یخ وجود دارد. در دیگر پارک های شهر نیز امکان اسکی و پیاده روی در برف با کفش مخصوص (snowshoeing) وجود دارد. پارک سی هکتاری Bowness، یکی از مکان هایی است که در زمان وجود برف کافی، مسیرهای برفی مخصوص ورزش های زمستانی مختلف در آن وجود دارد.

مسیرهای پیاده روی

ساکنین این شهر به هیچ بهانه ای برای پوشیدن کفش اسکیت یا رفتن به دوچرخه سواری، پیاده روی یا دویدن نیاز ندارند. با وجود بیش از 900 کیلومتر مسیر مخصوص در سراسر شهر، کلگری دارای گسترده ترین مسیرهای پیاده روی شهری و دوچرخه سواری در آمریکای شمالی است. به تازگی نیز یک مسیر 138 کیلومتری Greenway با هزینه 38 میلیون دلار در اطراف شهر ساخته شده که 55 محله شهر را به هم متصل می کند و از بین بخش های سبز شهر مانند پارک 12 هکتاری Baker و پارک Bowness  می گذرد.

فضای باز برای کسب و کار

در این شهر، به همان میزانی که روی تفریح  و سرگرمی تمرکز شده، به کسب و کار هم اهمیت داده شده است. کلگری، مرکز صنعت انرژی کاناداست و مدعی است که بیشترین میزان تجمع دفاتر مرکزی شرکت ها و بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی کشور را دارا می باشد. این شهر با اختصاص 100 میلیون دلار کانادا جهت سرمایه گذاری، اقدام به تشویق افراد برای راه اندازی شرکت های خصوصی نوآور، موسسات غیرانتفاعی و موسسات دولتی کرده است که می تواند مزایای اقتصادی زیادی را به همراه داشته باشد و برای شهر اشتغالزایی کند.

علاوه بر اینها مشوق های مالی دیگری نیز برای مردم کلگری وجود دارد؛ آلبرتا تنها استان کانادایی است که مالیات بر فروش ندارد و نرخ مالیات شخصی در آن نسبت به سایر استان ها پایین تر است. (بالاترین نرخ 15 درصد است)

بهداشت و درمان

کلگری دارای چهار بیمارستان بزرگ مراقبت های اورژانس بزرگسال و یکی از بزرگترین سایت مراقبت های ویژه اطفال می باشد که شامل: بیمارستان کودکان آلبرتا، مرکز پزشکی Foothills Medical ، مرکز Peter Lougheed ، بیمارستان عمومی Rockyview و مرکز South Health.

کلگری همچنین دارای مرکز اصلی پیشگیری از سرطان در آلبرتا،به نام مرکز Tom Baker Cancer Centre است. علاوه بر این مراکز، شما می توانید مراکز مراقبت های ویژه دیگری نیز شامل صدها کلینیک پزشکی و دندانپزشکی که در شهر فعالیت می کنند را بیابید.

یکی از اولین مرحله هایی که شما نیاز دارید پس از ورود به کالگری در اختیارتان قرار  گیرد یافتن یک دکتر خانوادگی یا متخصص است که شما ممکن است در شرایط خاصی به آن نیاز پیدا کنید. کالج پزشکان و جراحان آلبرتا یک ابزار دستیابی آنلاین را فراهم می کند که می توانید شما از این ابزار برای پیدا کردن یک دکتر در کالگری استفاده کنید. اگر شما نتوانستید یک دکتر خانوادگی پیدا کنید و همچنین شما می توانید به یکی از کلینیک های عمومی غیر اضطراری در شهر بروید و همچنین در Primary Care Network کالگری ثبت نام کنید .

تفریحات

شما می توانید تعداد بی شماری از فعالیت های لذت بخش و مهیج را در کالگری پیدا کنید.کالگری به عنوان یک شهر تحسین برانگیز در سطح بین المللی است، بسیار از گروه ها و هنرمندان از سراسر جهان این شهر را به عنوان یک محل موسیقی و شناختن استعدادهای خود می شناسند.

بسیاری از جشنواره ها سالانه دراین شهر برگزار می شود توجه بین المللی را به خود جلب کرده است .

مکان های مورد علاقه

کلگری یک ترکیب جالب از روح شهر کوچک و انحرافات شهر بزرگ است ، از فرهنگ، طبیعت زیبا، فعالیت های بی پایان و جشنواره ها، شب زنده داری ها و کار سخت که می تواند شهر را تعریف کند. . مسیرهای دوچرخه سواری در امتداد ۸۰۰ کیلومتری مسیرهای آسفالت شده ، هنرهای عمومی ، پارک های محافظت شده و محله های خرده فروشی که از رودخانه عبور می کند وجود دارد.

شما همچنین می توانید اشتهای خود را با انواع مختلف و متفاوتی از آبمیوه ها و نوشیدنی ها، کافه ها، رستوران های بسیار عالی با گزینه های جذاب و متفاوت تجربه کنید و همچنین می توانید بسیاری از فعالیت های فضای باز را در Rockies و Badlands امتحان کنید.

کلگری

ورزش

کلگری میزبان بازی های المپیک در زمستان ۱۹۸۸بود . کلگری در سال ۱۹۸۸ بازی های المپیک زمستانی را برگزار کرد و همچنین از امکانات و ابزارهایی که برای بازی ها ساخته بود استفاده کرد که شامل پارک المپیک کانادا، اسکی، اسنوبرد یا دوچرخه کوهستانی و همچنین معرفی ورزش های غیر معمول مانند bobsleigh، skeleton و luge است. المپیک Oval برای رقابت مسابقات سرعت اسکیت ساخته شده است.

تیم های ورزشی کالگری

 Calgary Flames هاکی

 Calgary Stampeders فوتبال

 Calgary Roughnecks (lacrosse)

 Calgary Vipers بیس بال

بازی تیم Calgary Flames

هاکی یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در کانادا است و اهالی این شهر نیز به طور جدی ورزش هاکی را دنبال می‌کنند و مسابقات هاکی برای آنها بسیار اهمیت دارد. اگر به دیدن مسابقات ورزشی علاقه دارید، بد نیست چند دوست جدید پیدا کنید و به اتفاق آنها یک مسابقه را تماشا کنید. البته فراموش نکنید که هرگز به کانادایی‌ها نگویید که هاکی ورزش ‌خسته‌کننده‌ای است!

سفر ریلی به کوه های راکی Rocky Mountaineer Rail Journey

قطار لوکس و خصوصی متعلق به Rocky Mountaineer بین کلگری و ونکوور حرکت می کند و از میان خط ساحلی باستانی اقیانوس آرام در کانادا و کوه های مرتفع راکی که همانند دیواری بلند منطقه را در بر گرفته اند عبور می کند. در طول مسیر اگر هوای منطقه Canmore خوب باشد می توانید قله های پوشیده شده به نام سه خواهر را ببینید. چندین دریاچه، قله و گذرگاه زیبا و فوق العاده دیدنی نیز در مسیر عبور قطار وجود دارد.

کلگری

باغ وحش کلگری و پارک ماقبل تاریخ

در سال ۱۹۱۲، این مورد از جاذبه های کالگری در جزیره سنت جورج کنار رودخانه بوی شروع به کار کرد. در این باغ وحش نمونه های زیادی از گونه های نادر  حیوانات و همچنین باغ گیاه شناسی نگهداری می شوند. پیشنهاد می کنیم فصل بهار از باغ وحش دیدن کنید چرا که حیوانات تازه متولد شده زیادی به جمعیت حیوانات اضافه می شوند.

پارک میراث باستانی Heritage Park

پارک میراث باستانی در واقع دهکده ای بسیار زیباست. داخل این مورد از جاذبه های کلگری شما می توانید چندین ساختمان بازسازی شده را ببینید که در چهار دوره تاریخی مختلف ساخته شده اند و قلعه ساخته شده در سال ۱۸۶۰ برای تجارت  احداث شده است. یک موتور بخار قدیمی حمل و نقل در پارک  و موزه ، تجربه ای تعاملی با وسایل نقلیه قدیمی است. این روستا در نزدیکی آب انبار گلنمور قرار دارد که در میان علاقه مندان به ماهی گیری، قایقرانی و علاقه مندان به پارو زدن شهرت دارد.

پارک المپیک کانادا Canada Olympic Park

در کوه پایه های غربی شهر برج های عجیبی را می بینید که در برج های پارک المپیک کانادا هستند. در سال ۱۹۸۸ شهر کالگری میزبان پانزدهمین دوره المپیک زمستانی بود. امروز هنوز برای اسکی، اسنو برد، زیپ لاین و کوه نوردی در کوهستان از این منطقه استفاده می شود. همچنین اگر همت کنید و به بالای برج ها بروید می توانید چشم اندازی فوق العاده از شهر را در مقابل خود ببینید.

پارک جزیره پرینس Prince’s Island Park

پارک جزیره پرینس را می توان یکی از پرطرفدارترین جاذبه های کلگری دانست که در مرکز شهر و جزیره ای در رودخانه Bow احداث شده است. پارک در مجاورت بازار اوا کلر قرار دارد و بسیاری از گردشگران ترجیح می دهند از این دو جاذبه بازدیدی مشترک داشته باشند. این پارک دارای مکان هایی مناسب برای پیاده روی و دوچرخه سواری است و همچنین کنسرت ها در فضای باز و نمایشنامه در طول ماه تابستان برگزار می شود.

کلگری

برج کلگری Calgary Tower

برج کلگری ۱۹۱ ارتفاع دارد و از فراز آن می توان منظره ای تماشایی از شهر را دید یا در رستوران گردان آن زمانی را سپری کرد. تا سال ۱۹۸۴ این مورد از جاذبه های کلگری عنوان مرتفع ترین برج شهر را داشت که اگر چه آن را از دست داده است اما هنوز هم ایستادن در بالای آن منظره ای فوق العاده از شهر و کوه ها را به همراه دارد.

کلگری

باغ های دوونین Devonian Gardens

اگر در برنامه سفر خود قصد دیدن از مراکز خرید را دارید هنگام رسیدن به طبقه چهارم حسابی شکه خواهید شد چرا که ناگهان باغی مملو از گل در مقابلتان پدیدار می شود. در مساحتی سرباز به وسعت یک هکتار باغ های گرمسیری دوست داشتنی، مجسمه های، حوضچه های ماهی و فواره ها قرار دارند. حدود ۱۰۰۰۰ گیاه این جا نگهداری می شود در فصل زمستان به خاطر حفاظت از آن ها سقف را با شیشه می پوشانند.

موزه فضایی کلگری Aero Space Museum of Calgary

موزه فضایی کلگری بر تاریخچه حمل و نقل هوایی کانادایی و غربی کانادا تمرکز دارد. خلبانان کانادایی که در جنگ جهانی دوم جنگیدند، این موزه را احداث کردند و هدف از آن نمایش انواع هواپیماها، شبیه سازی ها، نسخه های هنری هوایی، تجهیزات رادیویی و اطلاعات مربوط به تاریخ هواپیما بود. این موزه در یک ساختمان بزرگ در نزدیکی فرودگاه کالگری واقع شده است.

هزینه حمل و نقل در کالگری

یکی از ارزان ترین وسایل حمل و نقل شهری در کلگری استفاده از سیستم ریلی C-Train است. برای رفت و آمد در مرکز شهر می توانید از این سیستم به صورت رایگان استفاده کنید، در غیر این صورت باید از طریق فروشگاه ها اقدام به تهیه ی بلیط نمایید.

هزینه بلیط تک سفره ۳٫۳۰ دلار کانادا

هزینه بلیط ماهانه حمل و نقل ۱۰۳ دلار کانادا

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۳٫۵۰ دلار کانادا و به ازای هر یک کیلومتر ۱٫۵۰ دلار کانادا به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۲۸ دلار کانادا باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۱٫۲۰ دلار کانادا