؟شکرگزاری در کانادا چه روزی است

0
1805

شکرگزاری در کانادا یا تنکس ‌گیوینگ چه روزی است

روز شکرگزاری در کانادا یکی از تعطیلات رسمی و سالانه کاناداست و از ششم نوامبر سال 1957 طی لایحه ‌ای مجلس تصویب کرد تا دومین دوشنبه ماه اکتبر همیشه بعنوان روز شکرگزاری در کانادا شناخته می‌شد .
این روز فرصتی است برای مردم کانادا تا جهت برداشت خوب محصولات و نعمت‌ هایی که نصیب آنان شده مراسم شکر را به جا بیاورند.
در روز شکرگزاری در کانادا تمای بخش‌های دولتی و نیمه دولتی مانند بانک‌ها و ادارات پست تعطیل می‌باشند، البته در استان‌های نوا اسکوشیا ، نیوبرانزویک ، نیوفاندلند و لابرادور و جزیره پرنس ادوارد تعطیلات اختباری می‌باشد.
بنا به رسم روز شکرگزاری در کانادا یک وعده غذایی خاص در طول تعطیلات آخر هفته تدارک دیده می‌شود که بطور سنتی شامل غذا هایی مانند گوشت بوقلمون و محصولات فصلی مانند کدو تنبل ، درت و می‌شود . یکی از عللی که روز شکرگزاری در کانادا بسیار مهم می‌ باشد وجود زمستان ‌های سرد در این کشور است و شاید این آخرین فرصت تعطیلات پاییزی باشد که در هوای مناسب خانواده‌ ها می ‌توانند برای یک گردش عمومی در کنار یکدیگر وقت گذرانی کنند . روز شکرگزاری در کانادا به جشنواره های برداشت محصول سنتی اروپایی پیوسته است. در حقیقت یک تصویر متداول که در این زمان از سال دیده می شود ظرفی است به شکل قیف که با میوه های فصلی و سبزیجات پرشده است و در فرهنگ یونان باستان نشانی از وفورنعمت است. بوقلمون کباب شده ، کدو تنبل ، ذرت و نمایش بزرگی از غذاها نیز به عنوان نماد روز شکرگزاری استفاده می شود.
در حقیقت اولین جشن ‌های شکرگزاری در اروپا آغاز و به مناسبت‌ های مختلف برگزار می‌شد. هرچند برخی تاریخ ‌دانان ایرانی اعتقاد دارند که جشن شکرگزاری ترکیبی از جشن مهرگان و آبانگان است و یا برداشتی از این دو جشن باستانی است.
اولین جشن ‌های شکرگزاری اروپایی‌ ها به مناسبت‌ های مختلف برگزار می‌شد.
به‌ گفته بعضی از مورخان ، اولین جشن شکرگزاری در آمریکای شمالی در سال ۱۵۷۸ پس از بازگشت مارتین فروبیشر از سفر تحقیقاتی و طولانی ‌اش در جستجوی گذرگاه شمال‌ غربی به شکرانه نجات معجزه‌ آسا و عجیبش در این سفر طولانی و خطرناک برپا شد.
در سالیان بعد فرانسوی ‌هایی که به شرق کانادا یعنی کبک خود را رساندند، جشن
شکرگزاری را برگزار کردند.
اولین روز شکرگزاری پس از کنفدراسیون کانادا در ۵ آوریل ۱۸۷۲ به‌عنوان تعطیل رسمی جشن گرفته شد، که به‌ دلیل بهبودی شاهزاده ولز از بیماری‌ای کشنده‌ بود. از سال ۱۸۷۹ این جشن سالانه برپا می‌شد اما تاریخ آن در اواخر اکتبر یا در اوایل نوامبر با مناسبت و تاریخ‌های متفاوت بود.
پس از پایان جنگ جهانی اول ، روزهای شکرگزاری و خاتمه جنگ Armistice Day هر دو در دوشنبه ‌ای نزدیک ۱۱ نوامبر جشن گرفته می‌شدند.
ده سال بعد در سال ۱۹۳۱ این دو روز از هم جدا شدند و روز خاتمهٔ جنگ به روز یادبود Remembrance Day تغییر نام داد و روز شکرگزاری به دومین دوشنبه ماه اکتبر منتقل شد . و از سال ۱۹۵۷ به بعد، همیشه روز شکرگزاری در کانادا ، دومین دوشنبه ماه اکتبر بوده است.
همچنین مضمون تعطیلات روز شکرگزاری در کانادا هرساله برای بازتاب و سپاسگزاری از رویدادی ویژه تغییر می‌کند . در سال ‌های اول این جشن به ‌مناسبت وفور محصول و گه‌ گاه سالگرد رویدادی خاص برگزار می‌شد.