جاذبه های گردشگری کانادا: پارک ملی بنف

0
4740

جاذبه های گردشگری کانادا: پارک ملی بنف

تاریخ گشایش پارک ملی بَنف (Banff National Park)، کهن‌ترین پارک ملی کانادا و با گستردگی 6641 کیلومتر مربع، به سال 1885 برمی گردد. این پارک ملی در میان رشته‌کوه راکی در نزدیکی شهر بنف در استان آلبرتا، قرار گرفته و به همراه سه پارک ملی دیگر به نام‌های  “جاسپر”، “کوتنای” و “یوهو” زیر عنوان پارک‌های رشته کوه راکی در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. آمیزه قله های سربه فلک کشیده و مرتع های درختان پهن برگ، سبب شده تا این ناحیه از دل انگیزترین مکانهای گذران تعطیلات در کانادا به شمار برود. در سال1968 متناسب سازی هتل “Banff Springs”برای پذیرایی در زمستان، کمک شایانی به تبدیل پارک به یک مقصد گردشگری در سرتاسر سال کرد و از سویی ساخت بزرگراه”Trans-Canada” در دهه 1960 نیز، به میزان چشمگیری بر آمار بازدیدکنندگان پارک افزود. اکنون”پارک ملی بنف” بیشترین آمار گردشگر در آلبرتا را داشته و نیز با بیش از سه میلیون بازدیدکننده در سال، بیشترین آمار را در میان پارک های ملی آمریکای شمالی از آن خود کرده است. گردشگری در این منطقه، سالانه مبلغی نزدیک به 6 میلیارد دلار کانادا را وارد چرخه اقتصادی کشور می کند.

گردشگری تابستانی

ATV (All-Terrain Vehicle) Tours؛ این تور به شما پیشنهاد یک مسیر پرهیجان در دل زندگی جانوری”پارک ملی بنف” و کوه های “راکی” را از دیدگاهی دیگر می دهد. در این تور شما از بقایای معدن نقره مربوط به اوایل 1900 در بالای 8000 پایی، دیدن می کنید و با سواری از بازمانده های معدن به سرعت به سوی یک قله کوه به بلندی 9000 پایی رفته و کهن ترین کوهستان های “راکی” را زیرپا گذاشته و به آبشار نفس گیر ”Wapta” می رسید.

قایق سواری؛ این یک تجربه کاملا کانادایی در مرکز شهر “بنف” است. شما می توانید در مناطق حفاظت شده دریاچه های”Vermillion” گشت و گذار کنید و یا سفری به رودخانه شگفت انگیز”Bow داشته باشید و همه تجهیزات مورد نیاز نیز در دسترس است.

غارنوردی؛ صعود، خزیدن و گذر سخت از غار” Rat’s Nest Cave” برای دوستداران این ورزش، دوست داشتنی و هیجان انگیز خواهد بود.

کوهپیمایی؛ کوه پیمایی در مسیرهای شناخته شده نزدیک”بنف” و دریاچه”Louise” و پیاده روی در مسیرهای مربوط به پیشگامان منطقه در سالهای گذشته

قایق سواری در امواج خروشان(rafting)؛ قایق رانی پرخروش در رودخانه”Kananaskis” و در دره “Horseshoe”و یا در”Kicking Horse”

Banff Gondola؛ این تله کابین، یکی از بهترین راه های تماشای کوه های “راکی” در کانادا بوده و شما را به سوی فراز “کوه سولفور” رهنمون می شود.

قایق های گشت زنی(Boat Cruises)؛ شما در گشتی یک ساعت و نیمه می توانید از زیبایی های دریاچه و دیدنی های پیرامونش به خوبی برخوردار شوید.

پیاده روی در مسیرهای گوناگون؛ “پارک ملی بنف” در برگیرنده 1500 کیلومتر راه پیاده روی، 50 سایت کمپینگ پیرامونی، دو جان پناه، 4 ویلای پیرامونی، چندین کپر کوهستانی، دو مرکز تجاری فروش اسب و سرویس های معتبر فراوانی برای راهنمایی گردشگران است.

ماجراجویی در مناطق کم جمعیت پیرامونی؛ این ماجراجویی مانند اسکی در مناطق دور ازمرکز و پیرامونی، به گردشگران این امکان را می دهد که زیبایی های این بخش از کوهستان را به خوبی تجربه کنند.

کوه پیمایی؛ کوه پیمایان می توانند به جاهای ویژه ای از”بنف” دسترسی پیدا کنند که در سال، تنها شماری از گردشگران موفق به دیدار از آنجا می شوند.

همچنین از دیگر سرگرمی های تابستانی در”بنف” می توان به دوچرخه سواری، اسب سواری، تماشای زندگی جانوری، بازی گلف، هلیکوپتر سواری، کایاک سواری(قایق کوچک اسکیموها)، صخره نوردی و Zip Line اشاره کرد.

گردشگری زمستانی

سورتمه سواری؛ نیروی توله های سگ و گرگ با پیشینه4000 ساله، کهن ترین شکل رفت و آمد در ناحیه است و گردشگران هم امکان سواری دارند و هم می توانند که همراستا با آنها مسیر را بپیمایند.

Heli Skiing؛ همه اسکی باز ها و بوردسوار ها از رده میانی گرفته تا پیشرفته، شیفته سرازیری های گسترده و پیست های پودری در مسیرهای بین درختان خواهند شد.

یخ نوردی؛ تورهای زمستانی ای در سایت هستند که چندان دشوار نبوده و در سه دره گوناگون اجرا می شوند که هریک دربردارنده پیشینه، ماجرا و سرگرمی های ویژه ای برای گردشگران خواهد بود.

تماشای زندگی جانوری؛ سرمای هوا و ژرفای برف زمستانی، انبوه جانوران را به پایین دره می کشاند و گردشگران شانس بیشتری برای دیدن شان خواهند داشت.

از دیگر سرگرمی های زمستانی می توان از بازدید از نمادها و بناهای تاریخی، غارنوردی، هلی کوپتر سواری و تورهای اسکی نام برد.

بهترین هنگام سفر

پارک، با ویژگی های آب و هوای پیرامونی شمالگان(قطب شمال)، زمستان های برفی و سرد و تابستان های ملایمی دارد و بدیهی ست که آب و هوا از بلندی زمین از سطح دریا اثر می پذیرد. دمای “بنف” در ماه های زمستانی در مقایسه با دیگر مناطق مرکزی و شمالی آلبرتا با توجه به بادهای گرم و خشک زمستان و آغاز بهار(Chinook winds) و دیگر تاثیرات اقلیمی از سوی”بریتیش کلمبیا”، ملایم است. میانگین کمینه دما در”بنف”در ماه ژانویه −15 °C (5 °F) و میانگین بیشینه دما نیز −5 °C (23 °F) می باشد. دمای هوا در ماه های تابستانی 22 °C (72 °F) و میانگین کمینه دما نیز 7 °C (45 °F) می باشد. با همه این داده ها، همانگونه که در مقدمه هم گفته شد سفر به این منطقه، با در نظر گرفتن همه پارامترهای سفر برای گردشگران، در سرتاسر سال امکانپذیر می باشد.

مختصات جغرافیایی و راه های دسترسی “پارک ملی بنف”

51° 30′ 0″ N

116° 0′ 0″ W

فاصله نسبی؛ ورودی شرقی”پارک ملی بنف” در 128کیلومتری(80 مایلی) غرب”کلگری” و در 401کیلومتری(249مایلی) جنوب غربی”ادمونتون” می باشد. از دیگر راه های دسترسی به پارک ملی”بنف”, یکی قطار (Canadian Pacific) است که مسیرش در راستای اتوبان شماره1 بوده و دیگری فرودگاه بین المللی”کلگری” ست.

پیشنهادهای ایمنی بهنگام بازدید از پارک

بیشترین جانوران وحشی دیده شده در پارک، گوسفند بزرگ شاخ، آهو، گوزن شمالی و گوزن کانادایی هستند. همچنین در پارک خرس سیاه و خرس بزرگ جثه آمریکای شمالی، گرگ، سگ بومی آمریکای شمالی و شیرکوهی نیز یافت می شود. پرنده دوست ها هم می توانند باقرقره، عقاب سرتاس و غاز کانادایی را تماشا کنند. اگرچه حمله شیرکوهی و خرس در رسانه ها حساسیت برانگیز بوده، بر پایه آمار بزرگ ترین دلیل آسیب دیدگی و مرگ و میر در پارک، رانندگی ست. چنانچه پیشینه رانندگی در زمستان را ندارید، پیشنهاد می شود که روش دیگری را برای سفرتان برگزیده و یا در تابستان سفر کنید و چنانچه برآنید تا در ارتفاعات پیرامونی کم جمعیت(backcountry) ماجراجویی کنید، احتمال بهمن را هم در نظر بگیرید.

گوزن شمالی و آهو ، بویژه ماده ها در ماه های می و جون و نرها در دوره جفتگیری، از سپتامبر تا نوامبر، غیرقابل پیش بینی بوده و خطرناک هستند و بیاد داشته باشید که بهتر است به اندازه 30 متر(درازای یک اتوبوس)، از آنها دور بایستید و پس از عکاسی از گوزن نر، به سرعت از محل دور شوید. چنانچه گرگ، سگ بومی و یا شیرکوهی که کمیاب است را در کناره مسیرها و یا جاده ها دیدید، با این راهکارها به او نشان دهید که شکارش نیستید: کودکان را از روی زمین بلند کنید، با بالای سر بردن دستها و یا هر وسیله ای خود را بزرگتر نشان دهید، ندوید و با او درگیر نشوید، چشم در چشم و بی حرکت بایستید، اگر که جانور نزدیک تر شد چوبی را در هوا تکان داده و یا سنگ پرتاب کنید و در آخر چنانکه جانور به شما حمله کرد او را با چوب و سنگ بزنید. برای داشتن سفری خوش در”پارک ملی بنف” بهتر است که برای تماشا از دوربین های چشمی و برای عکاسی نیز از لنزهای تله استفاده کنید و همچنین فاصله تان از خرس، شیرکوهی و گرگ 100متر باشد و بهترین کار این است که از کارکنان پارک درباره ایمنی حیات وحش بپرسید و یا پیش از راهی شدن سری به تارنمای”Parks Canada” بزنید.

تسهیلات اقامتی

مهمانپذیر، B&B ، هتل و متل، کابین، خانه ویلایی، اقامتگاه با طراحی ویژه غربی(western)، امکانات کرایه ای، کمپینگ(اقامت در چادر) و نیز امکان اجاره درازمدت وجود دارد. همچنین، گردشگران برای ورود به پارک ملی بایستی که از ورودی پارک برگه گذر تهیه کنند؛ نرخ برگه گذر روزانه برای هر نفر 9 دلار و برای هر اتومبیل با 2تا7 سرنشین، 18 دلار است و بازرسی برگه گذر در تابستان و به ویژه برای بازدید ازدریاچه”Louise” و در ورودی”Icefields Parkway” رایج است.

منابع:

Tools.wmflabs.org

www.canadianrockies.net