مراقب کلاهبرداران مالیاتی باشید

0
769

مراقب کلاهبرداران مالیاتی باشید

مریم ایرانی/ امروز صبح، 23 آگوست، یک زوج ایرانی در معرض کلاهبرداری بزرگی به بهانه نپرداختن مالیات قرار گرفتند. تماسی با آن ‌ها برقرار شد که طی آن فردی که خود را نماینده اداره مالیات معرفی کرده بود، ضمن درخواست اطلاعات شخصی آن ‌ها و کدپستی محل اقامت، 1000 دلار جریمه بابت یک تخلف مالیاتی طلب کرد. این فرد که با تهدید به ارسال نیروهای پلیس به محل اقامت در صورت نپرداختن این مبلغ، این زوج را تحت فشار گذاشته بود، با لهجه هندی و خشنی انگلیسی را صحبت می‌کرد. اگر با شما نیز چنین تماسی برقرار شد بدانید که در معرض یک کلاهبرداری بزرگ قرار گرفته اید. برای اینکه در این مواقع دچارضرر و زیان مالی نشوید به نکات زیر دقت کنید:
1. طبق قوانین حقوقی اداره مالیات کانادا، هیچ تماس مستقیمی از طرف این اداره و از طریق یک فرد مشخص با افراد برقرار نمی‌شود. هرگونه درخواست برای گرفتن اطلاعات شخصی نظیر شماره کردیت کارت و یا تلفن، شماره بیمه اجتماعی و یا شماره پاسپورت برای کلاهبرداری آنلاین است. اگر پیامی از طرف اداره مالیات به صورت ضبط شده برای گوشی شما ارسال شود، فقط به شما یادآوری می‌کند که باید برای تماس با اداره مالیات با شماره‌های مشخصی اقدام کنید. این شماره‌ها عبارتند از: 5525-959-800-1 و 8281-959-800-1. به جز این دوشماره، باقی شماره‌ها جعلی و برای کلاهبرداری است.
2. در صورتی که قبلا به سایت اداره مالیات کانادا به آدرس https://www.canada.ca/en/revenue-agency/services/e-services/e-services-individuals/account-individuals.html مراجعه کرده و برای افتتاح حساب کاربری اقدام کردید، ایمیلی برای تایید از طرف این اداره برای شما فرستاده می‌شود. سایر ایمیل‌هایی که با عناوین دیگر ارسال شده و تقاضای اطلاعات کردیت کارت و یا اطلاعات شخصی شما را دارند، جعلی و فاقد اعتبار است.
3. اداره مالیات کانادا، هرگز نمی‌تواند کسی را دستگیر و یا روانه زندان کند و این تله‌ای برای تحت فشار قراردادن افراد ناآگاه برای پرداخت پول و کلاهبرداری است.
4. از وارد کردن اطلاعات مهمی چون شماره حساب بانکی و کردیت و نیز شماره بیمه اجتماعی به صورت آنلاین و در لینک‌های مشکوک بپرهیزید. هرگز تحت فشار و اصرار افراد و یا ایمیل‌های کلاهبردار قرار نگیرید. در صورتی که اقدام به لودادن اطلاعات شخصی خود به این افراد کردید، ظرف اولین فرصت به بانک اطلاع داده و کلیه حساب‌های خود را مسدود کنید
5. اگر با چنین مواردی برخورد کردید با دایره کلاهبرداری اداره مالیات به آدرس اینترنتی http://www.antifraudcentre-centreantifraude.ca